Tartu Linnavolikogu algatas 2. detsembri 2004 otsusega nr 366 Raatuse, Pikk, Fortuuna ja Põik tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu koostamise. Detailplaneeringu kehtestaja on Tartu Linnavolikogu (Raekoda, 51003 Tartu) ning koostamise korraldaja on Tartu Linnavalitsus (Raekoda, 50089 Tartu). Detailplaneeringu koostaja on osaühing Urban Mark (Niine 11, Tallinn, 10414).
Planeeringu koostamise eesmärk on määrata kruntidele ehitusõigus, võttes aluseks antud kvartali hoonestuskava arhitektuurivõistluse võidutöö "Õnneloomus".
Planeeringu koostamise käigus on analüüsitud linna üldplaneeringu muutmise põhjendatust alale kavandatava hoonestuse korruselisuse osas. Üldplaneering näeb antud kvartalis ette 3-5 korruselise hoonestuse, detailplaneering teeb ettepaneku kavandada ka 6-korruselisi hooneid. Linn on seisukohal, et alale võib lubada ka kuni 6-korruselisi hooneid põhimõttel, et ala hoonestuse kõrgus on üleminekuks suurema korruselisuse suunas areneva kesklinna ning madalama hoonestusega Ülejõe linnaosa vahel.
Vastavalt keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtismissüsteemi seaduse § 33 lg 2 p 1 tuleb strateegilise planeerimisdokumendi elluviimisega kaasnevat keskkonnamõju vajaduse korral hinnata siis, kui detailplaneering teeb üldplaneeringu muutmise ettepaneku. Hindamine on vajalik juhul, kui üldplaneeringu muutmine põhjustab eeldatavalt olulist keskkonnamõju.
Tartumaa Keskkonnateenistus esitas 30.06.2008 kirjaga nr 41-11-4/28141-2 järgmised seisukohad detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamise vajaduse üle otsustamiseks:
1. Planeeritaval alal ei asu EELISE andmetel kaitstavaid loodusobjekte ega ei esine kaitsealuste liikide elu või kasvukohti.
2. Ala jääb Emajõe kalda piiranguvööndisse, kuid mitte ehituskeeluvööndisse, kuna ehituskeeluvööndit on üldplaneeringuga keskkonnaministri nõusolekul vähendatud.
3. Alal ei paikne keskkonnalubasid omavaid ettevõtteid ning alal ei esine meile teadaolevat jääkreostust. Korruselisuse suurendamine põhjustab eeldatavalt mõningast survet rohealade vähendamisele (parkimiskohad) ja suuremale jäätmetekkele piirkonnas (lisanduvad elanikud).
Parkimine on suures osas lahendatud hoonete mahus ja maa-alusena. Planeeritava kvartali keskmesse on kavandatud roheala, kuhu saab rajada mänguväljakuid, spordirajatisi jne.
Eeltoodust tulenevalt on Tartu Linnavalitsus seisukohal, et planeeritav üldplaneeringu muudatus ei too eeldatavalt kaasa sellist olulist keskkonnamõju, mis nõuaks keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamist.
Võttes aluseks keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 33 lg 1 p 2, lg 2 p 1 ja lg 3, § 35 lg-d 4, 5 ja 6, Tartu linna ehitusmääruse § 36 lg 1 ning arvestades Tartumaa Keskkonnateenistuse 30.06.2008 kirja nr 41-11-4/28141-2, Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Mitte algatada Pikk, Fortuuna ja Põik tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilist hindamist.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal teatada 14 päeva jooksul detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded, ajalehes Postimees ning Tartu linna koduleheküljel. Detailplaneeringu koostamise algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise mittealgatamise otsusega saab tutvuda Tartu linna koduleheküljel www.tartu.ee ning tööpäevadel Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnas, asukohaga Raekoja plats 3.
3. Korraldus jõustub 12. novembril 2008. a.