EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
09. oktoober 2008. a. nr LV-K-1207 |
Osalemine projektis "Eesti tööriistatootjate klastri eelprojekt" |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2 ja Tartu Linnavolikogu 20.aprilli 2006. a määruse nr 20 „Välisprojektides osalemise kord“ § 1 lg 2 p 2, § 3 lg 1, § 4 lg 1 ja arvestades Tartu Linnavalitsuse 16.mai 2006.a määrust nr 16 "Välisprojektides osalemise korra rakendamise kord", Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Osaleda partnerina projektis "Eesti tööriistatootjate klastri eelprojekt", mis esitatakse rahastamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Klastrite arendamise programm raames.
2. Projekti kogumaksumuse heaks kiitmisel summas 500 000 krooni, kaasfinantseerida projekti 2009. aastal kokku 50 000 krooni ulatuses.
3. Määrata projekti Tartu linna poolseks projekti koordinaatoriks ettevõtluse osakonna juhtaja Malle Blumenau, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames Tartu linna nimel allkirjaõigust.
4. Määrata projekti Tartu linna poolseks kontaktisikuks ettevõtluse arengu peaspetsialist Kaili Ojamets.
5. Korraldus jõustub 14. oktoobril 2008. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Osalemine projektis "Eesti tööriistatootjate klastri eelprojekt" " juurde
Projekti nimi ja number
VP-08-0143 - Eesti tööriistatootjate klastri eelprojekt
Projekti kestvus: 1.12.2008 - 30.08.2009, kokku 9 kuud
Partnerid: Tartu linn, Tallinn, Eesti Masinatööstuse Liit - EML, Eesti Spetsiaaltööriistatootjate Assotsiatsioon - ESTA, Tallinna Tehnikaülikool, OÜ Roomet ja Merlosten, AS Vasar Instrument, Tarmetec OÜ, Sumar Instrument OÜ.
Lühikokkuvõte
Eesti Spetsiaaltööriistatootjate Assotsiatsioon (edaspidi ESTA) on Eesti Masinatööstuse Liidu (edaspidi EML) alaliit. EML põhieesmärgiks on: liidu liikmete huvide ja liikmete ühishuvide esindamine riigivalitsemise organites, ühistegevuste korraldamine majandamise ja tootmise arendamiseks vajalike tingimuste loomisel, välissidemete ja väliskaubanduse arendamine, sise-ja välisturu konjuktuuri uurimine, marketing, integratsiooni süvendamine tööstusharusiseselt ja teiste tööstusharudega, teabeteenused ja informatsiooni vahendamine riigivalitsemise organitele, erialase informatsiooni hankimine. EML põhisuunad aastatel 2006-2008 on: eksporttoodangu arendamine, tehnoloogia ja tootlikkuse suurendamine, ressursisäästlikkusele ja innovaatikale orienteeritus, kutse-, täiend,-ja inseneriõppe edendamine, töösuhete ja töökeskkonna korrastamine.
Eesti tööriistatootjad on hästi organiseerunud ettevõtted. Olles kõik EML-i liikmed, on neil ka oma allorganisatsioon - ESTA, mis kujutab endast EML-i koosseisus tegutsevat vabatahtlikku ühendust spetsiaaltööriistade tootmisala ühiste probleemide lahendamiseks. Asutatud 1992 aastal, on ESTA tegevuse põhieesmärgiks liikmesettevõtete konkurentsivõime ja ekspordipotentsiaali tõstmine.
Käesolev projekt omab varasemalt läbiviidud Phare CBC SPF klastriarenduse projektide INNOCLUS I ja INNOCLUS tulemuste näol olulist sisendit. Nimetatud projektides uuriti masina-, metalli- ja aparaaditööstuse ettevõtete väärtusahelaid ja omavahelisi koostöö kokkupuutepunkte. Eestis on senini omal algatusel tekkinud vaid üksikud klastrid, kus toimub sihipärane ühistegevus (nt tööriistatootjad) ja ka üldine klastriteadlikkus ühiskonnas on väike.
Tallinna klastriprogramm 2009-2013 viitab spetsiaaltööriistatootjate klastrialgatusele ja määratleb, et antud kooslus on juba nn kasvufaasis: käivitusprotsessid läbi projektide on algatatud, üldvisioon edasiseks loodud. Tööriistade tootmine on masinatööstussektori üks arenenumaid ja innovaatilisemaid valdkondi.Tööriistu kasutavad teised ettevõtted oma toodete valmistamiseks, mistõttu kehtivad tööriistadele ranged kvaliteedi-, töökindluse-, käsitsemismugavuse, vastupidavuse, väljanägemise jms nõuded. Keeruliste tööriistade hulka kuuluvad eelkõige stantsid ja pressvormid. Nende valmistamisel on Eestis pikaajalised kogemused. Kuna kodumaine turg on väga väike, siis suurem osa toodetest (85-90%) eksporditakse. Nõuded eksporttoodetele kasvavad pidevalt.
Eesmärk
Käesoleva projekti põhieesmärgiks on Eesti tööriistatootjate ja laiemalt masinatööstuse konkurentsivõime tõstmine läbi omatoodete osakaalu suurendamise, koostööst tekkiva sünergia (kulukokkuhoid, teadmiste siire jne) kasutamise ja rahvusvahelistumise soodustamise.
Projekti tulemusena identifitseeritakse tööriiatatootjate võimalikud partnerid edasistes ühistegevustes teadusasutuste ja teiste majandussektorite näol ning valmib kõigi klastris osalevate organisatsioonide ühine arengustrateegia ning tegevuskava, mille abil saab võimalikuks ühiste tegevuste mõtestatud elluviimine.
Tegevused
1. Tööstusklastri võimalike partnerite ja üldstruktuuri defineerimine.
2. Ühishuvide kaardistamine ja koostöövõimaluste uurimine.
3. Olemasolevate tööriistatootmisklastritega tutvumine Euroopas (õppereis Portugalis ja edukamate Eestis ettevõtete külastamine).
4. Tööriistatootmise klastri võimaliku struktuuri, tegevuskontseptsiooni, juriidilise vormi ja partnerite ülesannete defineerimine.
5. Partnerite edasise ühise arengustrateegia väljatöötamine.
6. Antud klastrikontseptsiooni tutvustamine võimalikele uutele partneritele (loomaks eeldused edasiseks integratsiooniks nii sektori siseselt kui ka sektorite vaheliselt).
7. Lõpuseminari korraldamine Eestis.
Tulemused
Käesoleva projekti konkreetsete tegevuste tulemusena on:
1. Kaardistatud tööstusklastri võimalikud partnerid ja klastri üldstruktuur.
2. Läbi on viidud ühishuvide kaardistus ja koostöövõimaluste uuring, mille sisendinfoks on tööriistatootmise ettevõtete olemus, protsessid, kasutatavad seadmed.
3. Tutvutud on olemasolevate edukate tööriistaklastritega Eestis ja Portugalis.
4. Läbi on viidud rahvusvahelistumise võimaluste analüüs.
5. Kujundatud on tööriistaklastri võimalik struktuur, tegevuskontseptsioon, defineeritud on juriidiline vorm ja partnerite ülesanded.
6. Välja on töötatud partnerite edasine koostööstrateegia.
7. Loodud klastri kontseptsiooni on tutvustatud võimalikele uutele partneritele. 8. Korraldatud projekti lõpuseminar Eestis.
Eelarve katteallikad
Projekti kogumaksumus 500 000 krooni
EASi toetus 375 000 krooni
Tartu linna omaosalus 50 000 krooni
Eesti Tööriistatootjate Liit 12 500 krooni
Ettevõtted 62 500 krooni
Omaosaluse katteallikad: 2009.a. eelarve
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Uuringud ja kaardistamised (rahvusvahelistumise võimalused, ühishuvid sektori
siseselt ja teiste harudega, klastri kontseptsiooni ja struktuuri loomine,
klastri tegevuskava väljatöötamine) - 300 000
krooni
Parimate ettevõtete külastamine Eestis ja õppereis Portugali, seminarid Eestis - 130 000 krooni
Projektijuhtimine (hangete, kursuste-ja ettevõtetekülastamise korraldamine, raamatupidamine) - 70 000 krooni
Rahastaja
EAS, Klastriarendamise programm
Partnerid
Projekti juhtpartner: Eesti Spetsiaaltööriistatootjate Assotsiatsioon - ESTA
Projekti koordinaator: Malle Blumenau
Projekti kontaktisik: Kaili Ojamets
Partnerid: Tartu linn, Tallinn, Eesti Masinatööstuse Liit - EML, ettevõtjad, Eesti Spetsiaaltööriistatootjate Tartu linn, Tallinn, Eesti Masinatööstuse Liit - EML, Eesti Spetsiaaltööriistatootjate Assotsiatsioon - ESTA, Tallinna Tehnikaülikool, OÜ Roomet ja Merlosten, AS Vasar Instrument, Tarmetec OÜ, Sumar Instrument OÜ.
Projekti seos linn arengudokumentidega
1. Arengusuund. Ettevõtluse uuendus- ja kasvuvõime arendamine
Meede 1.1. Innovatsiooni, uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ja tootearenduse toetamine
3. Arengusuund. Ettevõtlust toetava tugisüsteemi ja infrastruktuuri arendamine
Meede 3.1. Tugiteenuste kvaliteedi parandamine
4. Arengusuund. Ettevõtluse rahvusvahelistumise toetamine
Meede 4.2. Rahvusvahelise koostöö arendamine
Tähtajad
Projekti esitamine: 15.10.2008
Projekti elluviimine: 1.01.2009 - 30.06.2009
2 kinnitatud koopiat ettevõtluse osakonda hiljemalt 14. oktoobril 2008.