EELNÕU
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
Tartu
|
10. oktoober 2008. a. nr LV-K-1215 |
Osalemine projektis "Eesti puitmajatootjate klastri eelprojekt" |
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lg 1 p 2 ja Tartu Linnavolikogu 20.aprilli 2006. a määruse nr 20 „Välisprojektides osalemise kord“ § 1 lg 2 p 2, § 3 lg 1, § 4 lg 1 ja arvestades Tartu Linnavalitsuse 16.mai 2006.a määrust nr 16 "Välisprojektides osalemise korra rakendamise kord", Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b:
1. Osaleda partnerina projektis "Eesti puitmajatootjate klastri eelprojekt", mis esitatakse rahastamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Klastrite arendamise programmi raames.
2. Projekti kogumaksumuse heakskiitmisel summas 460000 krooni, kaasfinantseerida projekti 2008.aastal 40000 krooni ulatuses.
3. Määrata projekti Tartu linna poolseks projekti koordinaatoriks ettevõtluse osakonna juhataja Malle Blumenau, kes omab punktis 1 nimetatud projekti raames Tartu linna nimel allkirjaõigust.
4. Määrata projekti Tartu linna poolseks kontaktisikuks ettevõtluse arengu spetsialist Elari Kivisoo
6. Korraldus jõustub 14. oktoobril 2008. a.
Õiend
Tartu Linnavalitsuse korralduse eelnõu "Osalemine projektis "Eesti puitmajatootjate klastri eelprojekt" " juurde
Projekti nimi ja number
VP-08-0145 - Eesti puitmajatootjate klastri eelprojekt
Projekti kestvus: 1.12.2008 - 30.11.2009, kokku 12 kuud
Partnerid: MTÜ Eesti Puitmajaliit, Tartu linn, Al-Keder AS, Apthaus OÜ, Eesti-West OÜ, Estlog House AS, GG-Group OÜ, Hobbiton OÜ, Kodumaja AS, FIE Ants Mölder, Landhaus OÜ, Mountain Loghome OÜ, Nordic Houses OÜ, Palkehituse AS, Palktare OÜ, Palmatin OÜ, Pärna Puit OÜ, Rakvere Metsamajand AS, Rannu Bangeman OÜ, Rello House OÜ, Ritsu AS, RPM AS, Saulerman OÜ, Tender Ehitus OÜ, Vaksik AS, Valmeco AS, Ökoehituse AS.
Lühikokkuvõte
Eesti puitmajatootmise sektor on üks juhtivaid eksportivaid sektoreid Eesti majanduses eksportides ca 95% toodangust. Eesti edumeelsemad, aktiivsemad ja ka tootmismahtude poolest suuremad tootjad on asutanud Eesti Puitmajaliidu, mis tegutseb juba 1999. aastast. Käesoleval hetkel kuulub liitu 25 puitmajade tootmisega tegelevat ettevõtet. Käesoleval suvel ja sügisel viidi liidu ettevõtete seas läbi eeluuring, kus selgitati võimalikud uued koostöökohad, kus edaspidi ühiselt toimetades võiks sünergia abil saavutada paremaid tulemusi. Eeluuringu tulemusena joonistusid välja järgmised valdkonnad: ühisturunduse ja mainekujunduse tegevused, tootearenduse ja tehnilistele nõuetele vastavus, tehniliste katsetuste ja arvutuste läbiviimine, kutseõppe valdkonna arendamine, ning juriidiste praktikate ühtlustamine.
Eesti puitmajatootjate puhul on välja kujunenud selged vajadused ning ka ettevõtjate poolsed soovid ühistegevusteks ning klastriarenduseks.
Käesolevas klastriprogrammi eeltaotluse projektis osalevad kõik Eesti Puitmajaliidu liikmed omafinantseeringuga, mis näitab väga selgelt ettevõtjate poolset tahet ühistegevustega intensiivsemalt tegeleda.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on käesoleva klastriprogrammi aluseks olevas määruses defineerinud klastri kui "ettevõtjate või ettevõtjate , haridus- ja teadusasutuste ning teiste partnerite vaheline kooslus, kes jagades sarnast majandushuvi viivad ellu klastri algatusi." Muuhulgas on soovitavaks partneriteks ettevõtjatele ka avalik sektor, kes panustaks omalt poolt ettevõtetevahelise koostöö arendamisele ning saaks ühtlasi ka sisendit ettevõtjate poolt.
Käesoleva projekti peamiseks eesmärgiks on Eesti puitmajatootjate konkurentsivõime kasv läbi ühiste mõtestatud ja eesmärgipäraste tegevuste, mille abil saab võimalikuks suurema lisandväärtusega toodete turustamine olemasolevatel ja uutel eksportturgudel.
Projekti tulemusena identifitseeritakse puitmajatootjate võimalikud partnerid edasistes ühistegevustes teadusasutuste ja teiste majandussektorite näol ning valmib kõigi klastris osalevate organisatsioonide ühine arengustrateegia ning tegevuskava, mille abil saab võimalikuks ühiste tegevuste mõtestatud elluviimine.
Eesmärk ja alleesmärgid
Käesoleva projekti peamiseks eesmärgiks on Eesti puitmajatootjate konkurentsivõime kasv läbi ühiste mõtestatud ja eesmärgipäraste tegevuste, mille abil saab võimalikuks suurema lisandväärtusega toodete turustamine olemasolevatel ja uutel eksportturgudel.
Projekti konkreetsemateks eesmärkideks on:
1. puitmajatootjate klastris osalevate osapoolte identifitseerimine;
2. puitmajatootjate klastris osalevate osapoolte huvide ja prioriteetide kaardistamine ja analüüsimine;
3. puitmajatootjate klastri arengustrateegia ja tegevuskava väljatöötamine;
4. eelduste loomine klastriprogrammi põhitaotlusvoorus osalemiseks.
Tegevused
Projekti tegevused on:
1. puitmajatootjate klastris osalevate osapoolte tuvastamine ja uute partnerite kaasamine;
2. puitmajatootjate klastris osalevate osapoolte huvide ja prioriteetide kaardistamine ja analüüsimine - uuringu läbiviimine, kus kaardistatakse lisaks osapoolte üldistele majandusnäitajatele ja nende prognoosidele ka tootmise kitsaskohad ning prioriteetsed koostöökohad, kus edaspidi ühiselt toimetades võiks sünergia abil saavutada paremaid tulemusi;
3. õppereisi läbiviimine Rootsi puitmajatootjate klastri juurde;
4. puitmajatootjate klastri arengustrateegia ja tegevuskava väljatöötamine koos erinevate tegevuste eest vastutajate määratlemisega (sh osapoolte ümarlaudade ja töögruppide koosolekute korraldamine);
5. projekti lõpuseminari korraldamine Eestis;
Tulemused
Projekti tulemusena suureneb ettevõtte ekspordisuutlikkus ja seeläbi ekspordikäive, läbi ühistegevuste pööratakse rohkem tähelepanu tootearendusele ja toodete vastavusele sihtturgudel kehtivatele ja muutuvatele nõuetele, läbi koostöö teadusasutustega eelkõige puitkonstruktsioonide tehniliste katsetuste ja arvutuste osas saab võimalikuks suurema lisandväärtusega toodete turustamine. Projekti käigus luuakse Eesti puitmajatootjate klastri pikaajaline arengustrateegia ja tegevuskava, mis on aluseks ühistegevustele ning süstemaatilisele koostööle ka tulevikus.
Konkreetsemad projekti tegevustest tulenevad tulemused:
1. tuvastatud on puitmajatootjate klastri liikmed;
2. kaardistatud on klastri liikmete prioriteetsed ühistegevused ja tegevussuunad;
3. läbi on viidud õppereis Rootsi puitmajatootjate klastri juurde;
4. koostatud on puitmajatootjate klastri arengustrateegia ja tegevuskava kolmeks aastaks;
5. korraldatud on projekti lõpuseminar.
Eelarve
Projekti kogumaksumus 460000 krooni
Tartu linna omaosalus 40 000 krooni
MTÜ Eesti Puitmajaliit omaosalus 75 000 krooni
Eelarve peamiste kululiikide lõikes
Uuringud ja kaardistamised (rahvusvahelistumise võimalused, ühishuvid sektori siseselt
ja teiste harudega, klastri arengustrateegia ja tegevuskava väljatöötamine) - 250
000
Õppereis Rootsi, seminarid Eestis - 140 000
Projektijuhtimine (hangete, õppe korraldamine, raamatupidamine) - 70 000
Eelarve katteallikad:
EAS-i toetus 345 000 krooni,
Tartu linn 40 000 krooni
MTÜ Eesti Puitmajaliit 75 000 krooni
Rahastaja
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus
Klastrite arendamise programm
Partnerid
Projekti juhtpartner ja tema kontaktid: Eesti Puitmajaliit MTÜ Andrus Prangli
, juhatuse esimees
, e-post: andrus@hobbiton.ee,
tel: 5050516
Projekti koordinaator: Malle Blumenau
Projekti kontaktisik: Elari Kivisoo
Partnerid: Tartu linn, Al-Keder AS, Apthaus OÜ, Eesti-West OÜ, Estlog House AS, GG-Group OÜ, Hobbiton OÜ, Kodumaja AS, FIE Ants Mölder, Landhaus OÜ, Mountain Loghome OÜ, Nordic Houses OÜ, Palkehituse AS, Palktare OÜ, Palmatin OÜ, Pärna Puit OÜ, Rakvere Metsamajand AS, Rannu Bangeman OÜ, Rello House OÜ, Ritsu AS, RPM AS, Saulerman OÜ, Tender Ehitus OÜ, Vaksik AS, Valmeco AS, Ökoehituse AS.
Projekti seos linn arengudokumentidega
Tartu linna ettevõtluse arengukava 2007-2013
1. Arengusuund. Ettevõtluse uuendus- ja kasvuvõime arendamine
Meede 1.1. Innovatsiooni, uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ja tootearenduse toetamine
3. Arengusuund. Ettevõtlust toetava tugisüsteemi ja infrastruktuuri arendamine
Meede 3.1. Tugiteenuste kvaliteedi parandamine
4. Arengusuund. Ettevõtluse rahvusvahelistumise toetamine
Meede 4.2. Rahvusvahelise koostöö arendamine
Tähtajad
Projekti esitamine: 15.10.2008
Projekti elluviimine: 1.12.2008 - 30.11.2009
2 kinnitatud koopiat ettevõtluse osakonda hiljemalt 14.10.2008.