Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 ja sotsiaalhoolekande seaduse § 23 lg 1 ja § 42 lg 3, 4 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Täiendavate sotsiaaltoetuste maksmise kord sätestab Tartu linna eelarvest ja riigieelarvest Tartu linna eelarvesse eraldatud sihtotstarbelistest toimetulekutoetuse vahenditest Tartu Linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna (edaspidi osakond) kaudu ühekordsete ja perioodiliste täiendavate sotsiaaltoetuste taotlemise, määramise ja maksmise korra ning tingimused.
(2) Ühekordsed täiendavad sotsiaaltoetused (edaspidi ühekordsed toetused) on toetused, mida makstakse vähekindlustatud või erivajadustega inimestele ja perekondadele hädavajalike kulude osaliseks katmiseks, mida ei hüvitata teiste riiklike või kohalike toetuste ja teenustega.
(3) Perioodilised täiendavad sotsiaaltoetused (edaspidi perioodilised toetused) on toetused, millega hüvitatakse vähekindlustatud perede lastele koolieelsete lasteasutustega seotud igakuulisi kulusid ja üldhariduskoolide 10.-12. klassi ning kutseõppeasutuste õpilaste toitlustamise kulusid, mida ei rahastata muudest riigi- või linnaeelarve vahenditest.
(4) Toetust on õigus taotleda ja määrata inimesele, kelle elukohana Eesti rahvastikuregistris on registreeritud Tartu linn ja kelle tegelik elukoht on Tartu linn, või vältimatut sotsiaalabi saavale inimesele.
(5) Toetuste maksmise eesmärk on inimese või perekonna toimetulekuvõime soodustamine.
(6) Toetuse määramisel arvestatakse taotleja ja tema perekonna liikmete sissetulekuid. Sissetulekute hulka ei arvata sotsiaalhoolekande seaduse § 222 lõikes 2 nimetatud toetusi.
(7) Toetuse määramisel loetakse perekonna liikmeteks abielus või abielulistes suhetes olevad samas eluruumis elavad isikud, nende abivajavad lapsed ja vanemad või muud üht või enamat tuluallikat ühiselt kasutavad või ühise majapidamisega inimesed.
§ 2. Ühekordsed toetused
Ühekordsed sotsiaaltoetused on:
1) kriisitoetus - toetus kriisiolukorra leevendamiseks, mille on põhjustanud õnnetusjuhtum, tulekahju, vargus, perekonnaliikme haigestumine, invaliidistumine, surm vms;
2) invaabivahendi toetus - toetus puuetega inimestele ortopeediliste ja invatehniliste abivahendite ostmise, rentimise ja kasutamise kulude hüvitamiseks. Toetuse suurus on üldjuhul 50% inimese omaosalusest;
3) ravitoetus - toetus arsti määratud ravimite ostmise või raviprotseduuridel osalemise kulude hüvitamiseks, mida ei rahastata haigekassa või sotsiaalkindlustusameti vahenditest. Toetuse suurus on üldjuhul 50% inimese omaosalusest;
4) küttetoetus - üks kord aastas makstav toetus küttematerjali (puit, brikett, kivisüsi jne) ostmiseks autonoomse küttesüsteemi kasutajale. Toetuse suurus on kuni neljakordne toimetulekupiir;
5) kolimistoetus - toetus sotsiaaleluruumi üürnikule jt vähekindlustatud inimestele eluruumi saamisel või ümberkolimisel;
6) remonditoetus - toetus eluruumi hooldusremondi kulude katmiseks;
7) olmeseadmetoetus - toetus vee-, gaasi-, elektriseadmete soetamiseks ja remontimiseks. Toetuse suurus on üldjuhul kuni 50% inimese omaosalusest;
8) laste toimetuleku tagamise toetus - toetus lastele koolitarvete, riiete, jalanõude ja muu hädavajaliku ostmiseks. Toetuse suurus lapse kohta on ühekordne toimetulekupiir;
9) dokumenditoetus - toetus isikutunnistuse ja elamisloa riigilõivu tasumiseks ja dokumendifotode tegemiseks;
10) transporditoetus - toetus raviprotseduuridele, taastusravile ja hoolekandeasutusse sõitmise kulude osaliseks hüvitamiseks;
11) aabitsatoetus - toetus esimesse klassi minevale lapsele koolitarvete ostmiseks. Toetuse suurus on kahekordne toimetulekupiir;
12) Tšernobõli veterani toetus - toetus Tšernobõli AEJ katastroofi tagajärgede likvideerimisel osalenutele tervise taastamiseks kord aastas. Toetuse suurus on ühekordne toimetulekupiir;
13) eaka toetus - toetus saja-aastasele ja vanemale sünnipäevaks;
14) toetus muudel eespool määratlemata juhtudel.
§ 3. Ühekordsete toetuste taotlemine
(1) Toetuse taotleja esitab osakonnale põhjendatud avalduse, võimalusel koos kuludokumentidega.
(2) Tartu Linnavalitsuse sotsiaalhoolekande komisjon (edaspidi komisjon) võib erandkorras määrata toetuse sotsiaaltöötaja põhjendatud ettepaneku alusel taotleja avalduseta.
(3) Tšernobõli veterani toetuse avaldus esitatakse esmakordsel taotlemisel. Edaspidi määratakse toetus komisjoni poolt kontrollitud andmete alusel.
§ 4. Ühekordsete toetuste määramine ja maksmine
(1) Avaldust menetlev sotsiaaltöötaja hindab kodukülastuse, vestluse ja majandusliku olukorra analüüsi põhjal taotleja abivajadust ja teeb komisjonile ettepaneku toetuse määramiseks või mittemääramiseks.
(2) Komisjon vaatab avalduse läbi ja otsustab toetuse määramise või mittemääramise.
(3) Taotleja avalduseta määrab aabitsatoetuse sotsiaaltöötaja peredele, kes jooksval kalendriaastal on saanud toimetulekutoetust vähemalt 3 kuud või kelle koolis või koolieelses lasteasutuses (edaspidi lasteasutuses) käivad lapsed on eelneval õppeaastal olnud toitlustamise toetuse saajad.
(4) Osakond teeb komisjoni otsuse taotlejale teatavaks ühe kuu jooksul avalduse esitamisest.
(5) Toetus kantakse ühe nädala jooksul otsuse tegemisest:
1) taotleja arvelduskontole;
2) taotleja nõusolekul taotleja poolt volitatud isiku või avalduse aluseks olnud arve esitaja arvelduskontole;
3) toetuse sihipärase kasutamise tagamiseks sotsiaaltöötaja, õpetaja, tugiisiku või teiste taotleja hoolekannet korraldavate isikute arvelduskontole.
§ 5. Perioodilised toetused
(1) Perioodilised toetused on:
1) toitlustamise toetus - koolieelses lasteasutuses käiva lapse, üldhariduskooli 10.-12. klassis ning kutseõppeasutuses käiva õpilase toidupäeva maksumuse hüvitamine;
2) kohamaksu toetus - koolieelses lasteasutuses koha kasutamisel lapsevanema poolt kaetava osa (edaspidi kohamaks) hüvitamine.
(2) Perioodiliste toetuste määramise aluseks on taotlemisele eelneva kuue kuu keskmine perekonna netosissetulek, mis on perekonna liikme kohta väiksem kui 50% Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud miinimumpalgast.
(3) Toitlustamise toetusega hüvitatakse koolieelse lasteasutuse lapsele 100% toidupäeva maksumusest ja üldhariduskooli 10.- 12. klassi ja kutseõppeasutuse õpilasele Tartu linnavalitsuse poolt kehtestatud toidupäeva maksumuse maksimummäär.
(4) Kohamaksu toetusega hüvitatakse toimetulekutoetust saavatel peredel 100% kohamaksust ja toitlustamise toetust saavatel peredel 50% kohamaksust.
§ 6. Perioodiliste toetuste taotlemine
(1) Taotleja esitab vormikohase avalduse osakonnale 20. augustiks ja 20. detsembriks. Avaldusele lisatakse tõendid kõigi perekonna liikmete toetuse taotlemisele eelnenud 6 kuu netosissetulekute kohta.
(2) Erandkorras võib toetust taotleda aasta kestel seoses perekonna materiaalse olukorra ootamatu halvenemisega.
(3) Kui last kasvatav isik ei ole esitanud avaldust toetuse saamiseks, on avalduse esitamise õigus õpetajal, sotsiaaltöötajal, lastekaitsetöötajal ja hoolekandeasutuse juhil.
§ 7. Perioodiliste toetuste määramine ja maksmine
(1) Perioodilisi toetusi määratakse üldjuhul kaks korda aastas.
(2) Koolieelsetes lasteasutustes käivale lapsele määratakse toetus 1. septembrist kuni 31. detsembrini ja 1. jaanuarist kuni 31. augustini.
(3) Üldhariduskooli ja kutseõppeasutuse õpilasele määratakse toitlustamise toetus 1. septembrist kuni 31. detsembrini ja 1. jaanuarist kuni 30. juunini.
(4) Kohamaksu toetuse taotlemisel § 6 lõigetes 2 ja 3 nimetatud juhtudel (edaspidi erandkorras) määratakse toetus alates taotlemisele järgnevast kuust.
(5) Toitlustamise toetuse taotluse esitamisel erandkorras enne jooksva kuu 15. kuupäeva määratakse toetus alates jooksva kuu 16. kuupäevast ja taotluse esitamisel pärast 15. kuupäeva määratakse toetus järgmise kuu esimesest kuupäevast.
(6) Perioodilisi toetusi määrab sotsiaaltöötaja esitatud dokumentide alusel.
(7) Perioodilisi toetusi määrab komisjon, kui taotlus on esitatud § 6 lg 3 alusel või toetuse taotlejal ei ole võimalik esitada nõutavaid andmeid elatise saamise kohta.
(8) Perioodilisi toetusi saavate laste nimekirjad edastab osakond koolieelsele lasteasutustele 5. septembriks ja 5. jaanuariks.
(9) Erandkorras esitatud taotluse korral edastab osakond toetust saava lapse andmed koolieelsele lasteasutusele nädala jooksul pärast otsuse tegemist.
(10) Haridusosakond, lasteasutused või toitlustusettevõtted esitavad osakonnale andmed eelneval kuul kohamaksu toetust saanud või toitlustatud laste arvu, toidupäevade arvu, toidupäeva maksumuse ja tasumisele kuuluva summa kohta.
(11) Perioodilised toetused kantakse esitatud andmete alusel haridusosakonna, lasteasutuste või toitlustusettevõtte arvelduskontole.
§ 8. Rakendussätted
(1) Tunnistada kehtetuks:
1) Tartu Linnavolikogu 25. aprilli 2002. a määrus nr 109 „Täiendavate sotsiaaltoetuste maksmise kord”;
2) Tartu Linnavolikogu 13. mai 2004. a määrus nr 66 „Tartu Linnavolikogu 25.04.2002. a määrus nr 109 „Täiendavate sotsiaaltoetuste maksmise kord” muutmine”,
3) Tartu Linnavolikogu 09. juuni 2005. a määrus nr 109 „Tartu linna vähekindlustatud perede laste koolieelsetes lasteasutustes, üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes toitlustamise toetamise kord”;
4) Tartu Linnavolikogu 29. juuni 2006. a määrus nr 33 „Tartu linna vähekindlustatud perede laste koolieelsetes lasteasutustes, üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes toitlustamisetoetuse määra kehtestamine”;
5) Tartu Linnavolikogu 01. juuni 2006. a määruse nr 29 „Tartu linna koolieelsete munitsipaalasutuste rahastamisel vanemate poolt kaetava osa suuruse kehtestamine” § 3.
(2) Määrus jõustub ........................ 2008. a.