Raatuse, Pikk, Fortuuna ja Põik tänavate vahelise kvartali detailplaneeringu eskiislahenduse kohta korraldas linnaplaneerimise ja maakorralduse osakond 6. veebruaril 2007. a arutelu, kuhu kutsuti kõik planeeritava ala kruntide omanikud. Arutelul tutvustati lahendust ja kuulati omanike seisukohti ja arvamusi. Arutelul lepiti ka kokku, et kruntide omanikud esitavad hiljemalt kahe nädala jooksul kas planeeringu koostajale või linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnale oma võimalikud ettepanekud.
20. veebruaril 2007. a esitas vaide JKP Õigusbüroo OÜ (Katrin Johanson) ASi Kodurand volitatud esindajana. Esitatud vaides on sisuliselt vaidlustatud detailplaneeringu eskiislahendust, mille tutvustamiseks korraldati 6. veebruaril 2007. a arutelu. Vastuses JKP Õigusbüroo OÜ-le teatas osakond, et linnavalitsus ei ole vastu võtnud korraldusi, millega oleks rikutud ASi Kodurand õigusi või piiratud vabadust. Arutelul tutvustatud eskiislahendusele ei ole ASil Kodurand võimalik esitada vaiet haldusmenetluse seaduse § 71 lg 1 alusel. Vaides esitatud seisukohti käsitleb linnavalitsus kui huvitatud isiku ettepanekuid koostatud planeeringulahenduse kohta. Vaides on toodud, et korraldus (vaidest jääb selgusetuks, mis korraldus) ja detailplaneering on õigusvastased ega arvesta selle piirkonna kinnistu omanike huve, seavad olulisi kitsendusi kinnistute kasutusvõimalustele ja tekitavad suure varalise kahju. Vaides märgitakse, et linnavalitsus lubab ASi Kodurand kruntidele rajada vaid 2-3 korruselisi hooneid ja nende soovidele vastuoluliselt liiga palju ärihooneid. Arutelul olnud lahenduses oli ASi Kodurand kruntidele määratud ehitusõigused ühe- kuni viiekorruseliste äri- ja korterelamute rajamiseks.
13. veebruaril 2007. a esitas oma seisukohad ja soovid Pikk 49 omanik Jaak Põder ning 22. veebruaril 2007. a Tartu Vanausuliste Kogudus (Põik 10 krundi omanik). Mõlemate krundiomanike seisukohad, et nende valduste osas muutusi ei kavandataks, edastati planeeringu koostajale.
Esitatud planeeringus on tehtud ettepanek Tartu linna üldplaneeringu muutmiseks korruselisus osas. Tartu linna üldplaneeringuga on antud kvartali korruselisuseks määratud kolm kuni viis. Lahenduses on osaliselt tehtud ettepanek ühe kuni kuuekorruseliste hoonete rajamiseks. Lahendus tugineb arhitektuurivõistluse võidutööle, mis on olnud ka aluseks planeeringu koostamise algatamisele.
Planeeringu lahendus näeb ette hoonestuse rajamise tänavate äärde, jättes kvartali sisemusse ühtse haljasala. Haljasala on moodustatud peamiselt Põik ja Fortuuna tänavate kruntidest, mis ulatuvad kvartali sisemusse (s.h ka Põik 10 krundist). 11. aprilli 2007. a planeeringu koostajale korrigeerimiseks tagastatud kirjas on märkus: "Kuna planeeringulahenduse realiseerimine on pikaajaline protsess, määrata selgelt, kuidas realiseeritakse haljastus ja heakord. Kui haljastusprojekt tuleb koostada tervele kvartalile tervikuna, tuleb seda teha enne ehitusprojekti, kui aga igale krundile eraldi, siis peab haljastusprojekt olema osa hoone ehitusprojektist. Eesmärk on tagada piirkonna esteetiline välimus kogu lahenduse realiseerimise vältel". Planeeringulahenduses ei olnud ka selgelt fikseeeritud, kelle omandisse ja hooldusesse park jääb. Samas kirjas on toodud ka märkus, et linnavalitsus otsustab lõplikult pos 22 osas (haljasala krunt), kas avalik haljasala määrata ühistute ühiskasutusse ja -hooldusesse ning linnale jääks vaid jalakäigutee või jääb kogu avalikku kasutusse määratav ala linnale.
Koostaja: Jaana Hämarik
LPMKO planeerija