EELNÕU
TARTU LINNAVOLIKOGU |
OTSUS |
|
Tartu
|
02. mai 2024. a. nr LVK-O-0217 |
Tartu linnas Tehase tänava liikluspinna ruumikuju muutmine ja kohanime määramine |
Tehase tänava ühe kinnistu kaasomanik on esitanud Tartu Linnavolikogule ettepaneku taastada Tehase tänava endine nimi Piiskopi tänav. Kohanimeseadusest tulenevalt oluline põhjus Tehase tänava nime muutmiseks kogu tänava ulatuses puudub. Kohanimeseaduse § 7 lg 2 kohaselt võib ametlikku kohanime muuta, kui soovitakse taastada ajalooline eestipärane kohanimi ja kui nimeobjekti või planeeringu muutumise tõttu on kasutusel olev kohanimi eksitav või kui kasutusel olev kohanimi ja nimeobjekti ruumikuju ei taga üheselt mõistetavust. Võttes arvesse, et Tehase tänava tänane ruumikuju ei taga Tähe tänavat ületades üheselt mõistetavust, on otstarbekas jagada tänav kaheks nimeobjektiks, taastades Piiskopi tänava nime Võru ja Tähe tänava vahelises lõigus ning jättes Tehase tänava nime kasutusele Tähe (Tehase tn 16 katastriüksusest põhja pool) ja Turu tänava vahelises lõigus.
Võttes aluseks kohanimeseaduse § 3 lg 7 p 2, § 5 lg 1 p 3, § 6 lg 2, § 7 lg 2 p-d 2-3 Tartu Linnavolikogu 9. juuni 2005. a määruse nr 116 "Kohanimede määramise kord" § 3 lg 1 p 2, Tartu Linnavolikogu
o t s u s t a b:
1. Muuta Tartu linnas Tehase tänava liikluspinna ruumikuju vastavalt otsusele lisatud asendiplaanile (Pos 1).
2. Määrata otsusele lisatud asendiplaanil Pos 2 liikluspinnale nimeks Piiskopi tänav.
3. Otsus jõustub vastuvõtmisele järgneval päeval.
4. Käesoleva otsuse peale võib esitada Tartu Linnavolikogule vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates otsusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud otsusest teada saama, või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates otsuse teatavakstegemisest.
Õiend
Tartu Linnavolikogu otsuse eelnõu "Tartu linnas Tehase tänava liikluspinna ruumikuju muutmine ja kohanime määramine " juurde
KNS § 3 lg 7 kohaselt on kohanime määramine nimetatud seaduse tähenduses kohanime panek ametliku nimeta nimeobjektile või ka nimeobjekti ruumikuju muutmine.
Vastavalt kohanimeseaduse § 7 lg 2 p-le 3 võib ametlikku kohanime muuta, kui nimeobjekti või planeeringu muutumise tõttu on kasutusel olev kohanimi eksitav või kui kasutusel olev kohanimi ja nimeobjekti ruumikuju ei taga üheselt mõistetavust.
Kohanimeseaduse § 6 lõike 2 kohaselt määratakse kohanimi kohanimemääraja õigusaktiga. Õigusakt, millega kohanime määratakse, peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) kohanimi (olemasolul nii põhi- kui ka rööpnimi);
2) nimeobjekti liik;
3) nimeobjekti asukoha kaart, välja arvatud juhul, kui on esitatud nimeobjekti identifitseeriv tunnus nimeobjekti andmeid põhiandmetena pidavas riigi andmekogus ja selle andmekoosseisus on vastav ruumikuju olemas.
Tehase tänava ühe kinnistu kaasomanik on teinud Tartu Linnavolikogule ettepaneku taastada Tehase tänava endine nimi - Piiskopi tänav.
Ettepanekut on põhjendatud järgnevalt:
Tehase tänav on pikk tänav, osa sellest algab Võru tänavast ja jookseb rist üle Tähe tänava allapoole, tehes Tähe tänaval (nn E Kaubamaja) sisse ka kummalise nelinurga. Ajalooliselt oli tänava (vähemalt selle osa, kus asub tänane Tehase 11 kinnistu), nimi Piiskopi tänav. Usutavasti muudeti nimi nõukogude ajal. Teen ettepaneku, et volikogu algatab tänavanime taastamise protseduuri ja muudab nime tagasi Piiskopi tänavaks.
Arhitektuuri ja ehituse osakond:
Piiskopi tänav muudeti Tehase tänavaks Tartu Linna TSN Täitevkomitee 21.04.1950 otsusega nr 259. Vastavalt kohanimeseaduse § 7 lg-le 1 peab ametlikku kohanime muutma, kui kohanimi on vastuolus käesoleva seaduse 3. peatüki nõuetega. Kehtivat kohanime võib pidada nõuetekohaseks, mistõttu ei ole otsest kohustust selle muutmiseks. Küll aga võib kohanimeseaduse § 7 lg 2 kohaselt ametlikku kohanime muuta, kui soovitakse taastada ajalooline eestipärane kohanimi ja kui nimeobjekti või planeeringu muutumise tõttu on kasutusel olev kohanimi eksitav või kui kasutusel olev kohanimi ja nimeobjekti ruumikuju ei taga üheselt mõistetavust.
Tehase tänava kunagine ja tänane ruumikuju on Tähe tänava piirkonnas oluliselt erinevad. Kui vanasti oli tänav läbitav loogiliselt ühe teekonnana (diagonaalis üle tänase Tehase tn 19c katastriüksuse), siis täna jätkub Tehase tänav Võru tänava poolt tulles Tähe tänavat ületades kahes kohas. Ametlik liikluspinna ruumikuju jätkub otse Sisustus E Kaubamajast lõuna poolt, kuid liikluskorralduslikult jätkub tänav loogilisemalt pigem kaubamajast põhja poolt, ligi 130 meetrit eemalt. Piiskopi tänava nime taastamine kogu Tehase tänava ulatuses ei tagaks seega endiselt nimeobjekti ruumikuju üheselt mõistetavust. Otstarbekam oleks seega jagada tänane Tehase tänav kaheks erinevaks liikluspinnaks, jättes selle nime kasutusele vaid Tähe ja Turu tänavate vahelises lõigus. Piiskopi tänava nime võiks taastada vaid Võru ja Tähe tänavate vahelises lõigus. Sisustus E Kaubamajast lõuna ja ida poole jääv tänane Tehase tänava lõik jääks nimeta juurdepääsuteeks. Mõlemas lõigus kaasneb vajadus muuta hiljem ka katastriüksuste aadresse.
Kultuurikomisjoni koosolekud:
Piiskopi tänava nimeküsimust on mitmel korral arutatud ka linnavolikogu kultuurikomisjonis. Viimati on komisjoni enamus toetanud Piiskopi tänava nime taastamist Võru ja Tähe tänava lõigus ning Tehase tänava nime jätmist lõigule Tähe tänavast Turu tänavani.
03.10.2023 koosolek (sellele eelnenud Tartu Linnavalitsuse seisukoha võtmine laekunud ettepanekule taastada Piiskopi tänava nimi)
09.04.2024 koosolek (sellele eelnenud Tartu Linnavalitsuse esitatud täiendav informatsioon kinnistuomanike arvamuse kohta Piiskopi tänava nime osas)
--------------
Eelnõu oli avalikustamisel 17.-31. mail.
Piiskopi_tänav_arvamused.pdf