|
TARTU LINNAVALITSUS |
KORRALDUS |
|
|
Tartu
|
14. august 2012. a. nr 879
|
Tähe tn 98a kinnistule mänguväljaku rajamise projekteerimistingimuste määramine |
Tähe tn 98 kinnistu äripindadele on OÜ Väike Karu avaldanud soovi rajada koolieelne lasteasutus. Vastavalt Vabariigi Valitsuse 06.10.2011. a määrusele nr 131 "Tervisekaitsenõuded koolieelse lasteasutuse maa-alale, hoonetele, ruumidele, sisustusele, sisekliimale ja korrashoiule" ei ole sellise asutuse puhul eraldatud mänguväljak nõutav ainult juhul, kui korterelamus või muus hoones asuv lasteasutus on kuni kolmerühmaline, muudel juhtudel peab mänguväljak olemas olema. Tähe tn 98 krundil nõuetele vastava mänguväljaku otstarbeks ruumi pole ning kinnistu asub jaotustänava (Tähe) ja veotänava (Teguri) ristmikul. Vastavalt krundil kehtivale detailplaneeringule on hoonet ümbritseval kõvakattega alal pea kogu mahus lubatud ka sõidukitega liiklemine.
Lasteaiakohtade jätkuva nappuse tõttu on idee väärt toetust, kuid see peab toimuma rangelt kontrollitud ja selleks sobivates tingimustes. Nii teenuse osutaja, kui selle lubaja peavad tõsiselt kaaluma objekti sobivust antud kohta. Arhitektuuri ja ehituse osakond on oma 21.03.2012. a kirjaga lubanud asuda Tähe 98 hoone osalise ümberehituseks ehitusprojekti koostamisele. Ruumide kasutamise otstarbe muutmiseks ehitusluba käesolevaks ajaks veel väljastatud ei ole.
Tagamaks lastele väljas mängimise võimalus on koostatud projekteerimistingimused Tähe tn 98a kinnistul asuvale pargiosale mänguväljaku rajamiseks. Tingimused on koostatud arvestusega, et taotleja realiseerib oma vahenditest kogu objekti, hooldab seda ja tagab mänguvahendite ohutuse ja remondi. Mänguväljaku kasutamist võib piirata ainult kellaajaliselt öisel ajal ja ajal mil väljakul viibivad lasteasutuse lapsed. Muudel aegadel peab mänguväljak olema avalikus kasutuses.
Kuna tegemist on sotsiaalmaana munitsipaalomandisse antud maaga, siis linnavalitsus ei võõranda, anna hoonestusõigust ega sea kasutusvaldust kinnistu osa kasutamiseks. Kinnistuosa kasutamiseks poolavalikult sõlmitakse osapoolte vahel tähtajaline tasuta kasutusse andmise leping, tingimusel, et objekti rajaja ja hooldaja ei esita pretensioone ega nõudeid objekti rajamisel, likvideerimisele või edasisele avalikule kasutamisele juhul, kui lasteasutus töö lõpetab. Linnavalitsus märgib, et juhul kui Tähe 98 hoonesse koolieelse lasteasutuse rajamine osutub võimatuks, pole lubatud ka mänguväljaku rajamine Tähe tn 98a kinnistule. Samuti ei sõlmita siis lepingut Tähe 98a kinnistu osaliseks mänguväljakuna kasutamiseks ning käesolev korraldus tunnistatakse kehtetuks. Sellisel juhul mänguväljaku kavandamiseks ja projekteerimiseks tehtud ja võimalikud tulevikus kantavad kulud on taotleja kanda ning ei kuulu ühelgi juhul kompenseerimisele.
Võttes aluseks kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1, § 30 lg 1 p 2, ehitusseaduse § 19 lg 1 p 2 ja lg 3, teeseaduse § 19 lg 5, Tartu linna ehitusmääruse § 26 lg 1 ja lg 4 ning arvestades Tartu Linnavalitsuse 31. oktoobri 2006. a määruse nr 27 "Tartu linna ehitusmääruse rakendusaktide kinnitamine" lisa 9 "Rajatiste projekteerimistingimuste vorminõuded", Tartu Linnavalitsus
o t s u s t a b :
1. Määrata Tähe tn 98a kinnistule mänguväljaku rajamise projekteerimistingimused vastavalt lisale.
2. Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnal avaldada kahe nädala jooksul informatsioon projekteerimistingimuste määramise kohta Tartu linna koduleheküljel.
3. Korraldus jõustub 14. augustil 2012. a.
4. Käesoleva korralduse peale võib esitada Tartu Linnavalitsusele vaide haldusmenetluse seaduses sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korraldusest teadasaamise päevast või päevast, millal oleks pidanud korraldusest teada saama või esitada kaebuse Tartu Halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul arvates korralduse teatavakstegemisest.
Jüri Kõre Abilinnapea linnapea ülesannetes |
Marili Kotsulim Õigusteenistuse vanemjurist linnasekretäri ülesannetes |
Lisa
Tartu Linnavalitsuse 14.08.2012
korralduse nr 879 juurde
Tähe tn 98a kinnistule mänguväljaku rajamise projekteerimistingimused PTR-12-56
Projekteerimistingimuste taotleja: Väike Karu OÜ
Projekteerimistingimused kehtivad 2 aastat alates korralduse jõustumisest.
1. Lähtedokumendid
Asukohaskeem lisa 1
Näiteid kiigesüsteemidest ja haljastusest lisa 2
2. Lähteandmed
2.1 Projekt koostada vastavalt majandus- ja kommunikatsiooniministri 17. septembri 2010. a määrusele nr 67 “Nõuded ehitusprojektile”.
2.2 Projekteerida vastavalt standarditele EVS-EN 1176 "Mänguväljaku seadmed ja aluspind" ja EVS 843:2003 “Linnatänavad” ning kooskõlas Vabariigi Valitsuse 06.10.2011. a määrusega nr 131 "Tervisekaitsenõuded koolieelse lasteasutuse maa-alale, hoonetele, ruumidele, sisustusele, sisekliimale ja korrashoiule" https://www.riigiteataja.ee/akt/111102011003.
2.3 Arvestamisele kuuluvad Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna arhiivis asuvad kehtivad planeeringud ja projektid:
2.3.1 Tartu linna üldplaneering 06.10.2005;
2.3.2 Tähe 98 krundi detailplaneering 12.07.2005
http://info.raad.tartu.ee/webaktid.nsf/web/viited/DP-04-105.
Ala asub vastavalt üldplaneeringule arheoloogilises miljööpiirkonnas, millest tulenevalt tuleb projekt (juhul kui kaevetöid kavandatakse sügavamal kui 70 cm) kooskõlastada linnaarheoloogiga.
2.4 Projekti koostamise aluskaardiks võtta aktualiseeritud (olemasolevat situatsiooni tõeselt kajastav, sh tehnovõrgud) digitaalselt mõõdistatud geodeetiline alusplaan täpsusastmega M 1:500, kus on esitatud andmed koostaja kohta (ettevõtja nimi, litsentsi nr, töö nr), mõõdistamise aeg. Geodeetiline alusplaan peab olema registreeritud linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna geodeesiateenistuses. Alusele tuleb kanda kõik puud.
2.5 Projekti eskiisstaadiumis teha koostööd kultuuriosakonna noorsooteenistuse ja linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistusega.
2.6 Väljastatud projekteerimistingimused, võrguettevõtete tehnilised tingimused ja muu projektiga seonduv informatsioon lisada projekti kausta.
3. Projektlahenduse sisu
3.1 Projekteerida haljasalale piirdega vanusegrupile 2-7 aastat (vastavalt taotleja soovidele võib vahemikku vähendada) mõeldud mänguväljaku rajamine ning mänguväljaku juurdepääsude sidumine Tähe 98 hoone ja pargiteedega. Kui projektlahendus seda tingib (tehnovõrkude ja teede rajamise vajadus vms), võib projekteeritavat ala suurendada kuid olemasolevate pargiteede suundasid sulgeda ei tohi. Tähe tn 98 krundil koostada lahendus mahus, mis on vajalik laste sõidukitest eraldatud liikumise tagamiseks hoone ja mänguväljaku vahel.
Ala projekteerimisel tuleb eeskätt lähtuda laste ohutusest (tagada hea nähtavus, atraktsioonide vastupidavus ja ohutus) ning huvidest (erinevaid arendavaid tegevusi ja mänge võimaldavad lahendused just koolieelikutele eelistatult sellised, mida lähipiirkonnas veel pole).
3.2 Mänguväljaku kujunduses tuleb arvestada olemasoleva kõrghaljastusega, mida on lubatud osaliselt likvideerida tagamaks ala loomulik valgustatus. Säilitada ja eraldi eksponeerida tuleb paralleelselt Tähe tänavaga läbi pargi keskosa kulgevat hariliku tamme rida. Projektis näidata säilitatav, rajatav ja likvideeritav haljastus. Arvestada laste mänguväljaku läheduses asuvate taimede valikul nende sobivusega mänguväljaku lähedusse. Näidata vähemväärtusliku ja vigastatud kõrghaljastuse likvideerimine ning okste piiramine. Puude raieks tuleb taotleda raieluba vastavalt Tartu Linnavolikogu 01.07.2004 määrusele nr 79 "Puu raiumiseks loa andmise kord".
3.3 Mängualale (minimaalselt 540 m2) projekteerida vähemalt järgnevad atraktsioonid:
3.3.1 erikujuline suur piiratud liivaala;
3.3.2 madal pinnasest liumägi;
3.3.3 kiikumist võimaldav artibuutika (vt ka lisa 2);
3.3.4 varikatuse ja lauaga istumise võimalus lastegrupile ja istepingid 3-4 täiskasvanule;
3.3.5 "lillepeenar" kõige üldisemas tähenduses (vt ka lisa 2), liigid ja kujundusviis valida lähtudes sobilikkusest ja õpetlikkusest arvestades asjaolu, et lasteasutuse maa-ala haljastuses ja ruumides ei tohi olla mürgiseid taimi.
3.4 Mängualade pinnakate tuleb kavandada kergestihooldatav ja lapsesõbralik, arvestada tuleb nõuetekohaste turvaalade rajamisega. Turvaalad tuleb kavandada selliselt, et need oleksid ümbritsetud palissaadiga vms, et tagada alale konkreetsed piirid. Projektis esitada katete konstruktiivsed lõiked.
3.5 Näidata tuleb prügikastide ja piirete asukoht ning määrata sobilik tüüp või tehniline lahendus tööjooniste tasemel. Piirded ei tohi kavandada säiluvatele puudele lähemale kui 2 m ja olemasolevatest pargiteedest minimaalselt ühe meetri kaugusel, väravad (minimaalselt 2 - üks Tähe 98 hoone poolt ning teine pargiala poolt) peavad olema lukustatavad.
3.6 Projektlahenduses näha ette pargiteedega täiendavate ühendusteede rajamine. Ühendusteedel tuleb ära näidata katendimaterjal, tee laius, piki- ja ristprofiil.
3.7 Mänguväljaku infotahvel tuleb paigutada nähtavasse kohta. Informatsioon anda mänguvahendite kasutamise kohta (vanus, erisused jne), keelatud tegevustest mänguväljakul (koertega väljakul viibimine, mootorsõidukitega sõitmine jms). Infotahvlil näidata ära ka telefoninumbrid, kuhu erinevate probleemidega pöörduda (heakorratelefon, hädaabitelefon, hooldaja info).
3.8 Lahendada projekteeritava ala vertikaalplaneerimine ja vajadusel sademevee ärajuhtimine.
3.9 Mänguväljaku valgustus projekteerida maakaabliga (rohelises torus minimaalse läbimõõduga 75 mm) ja metallpostidel. Mänguplatsid, -atraktsioonid valgustada vähemalt K3 normide kohaselt. Jalgteede valgustamiseks kasutada säästuseadmega 100W naatrium või LED valgusallikaid, mis on paigaldatud pargivalgustusmastidele. Valgustusmastide toide tuleb võtta Tähe tn 98 kinnistu liitumiskilbist. Teostada kasutatava fiidri vajalikud arvutused. Valgustid peavad olema ette nähtud välitingimustes kasutamiseks ning vandaalikindlad (IK08). Valgustid ei tohi pimestada jala ja sõidukitega liiklevaid inimesi. Igal valgustil peab olema oma kaitse. Metallmastidele paigaldada kordusmaandus. Vajadusel näha ette mänguväljakuga piirneval tänavaalal tänavavalgustuse täiendamine.
3.10 Esitada ehitusest tulenev tehnovõrkude rajamise, rekonstrueerimise ja ümbertõstmise lahendus. Tehnovõrkude projekteerimiseks taotleda võrguettevõtetelt tehnilised tingimused. Koostatud projektile võtta nõusolek ehitustööde läbiviimiseks alal olemasolevate, planeeritud ja projekteeritud tehnovõrkude valdajatelt.
3.11 Fikseerida väljakaevatava pinnase maht. Väljakaevatavat pinnast kasutada mänguväljakute alal reljeefi tekitamiseks.
3.12 Esitada projekteeritud atraktsioonide hooldus- ja kasutusjuhendid. Kuritegevuse riskide analüüs ja ennetamise meetmed.
3.13 Esitada töömahtude koondtabel tööliikide lõikes koos arvestuslike hindadega.
3.14 Projekti mahus esitada järgmised tööjoonised:
3.14.1 asendiplaan koos atraktsioonide, piirete, teede, istepinkide, prügikastide, liikluskorralduse, tänavavalgustuse, haljastuse ja tehnovõrkudega;
3.14.2 vajalikud rist- ja pikiprofiilid;
3.14.3 vertikaalplaneerimise joonis koos sademe- ja pinnasevee ärajuhtimisega;
3.14.4 tänavavalgustuse liitumisskeem.
4. Kooskõlastused (kanda projekti asendiplaanile)
4.1 Tähe 98 kinnistu omanikud, nende krundil tehtavate ümberkorralduste osas;
4.2 linnaarheoloog;
4.3 Jõgeva - Tartu regiooni Keskkonnaamet.
5. Koostatud projekt esitada arhitektuuri ja ehituse osakonnale ehitusloa taotlemiseks kahes eksemplaris (üks eksemplar köidetud vastavalt arhiveerimisnõuetele). Ehitusloa väljastamise eelduseks on Tähe 98 hoonesse koolieelse lasteasutuse rajamiseks vajalike lubade olemasolu ning lepingu sõlmimine Tähe 98a kinnistu osaliseks mänguväljakuna kasutamiseks.
Maa kasutusse saamiseks esitada lepingu taotlus koos asendiskeemiga linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonnale.
Lisa 1. Asukohaskeem
projekteeritava ala suurus ca 3400 m2 soovitusliku mänguväljaku paiknemisega
Lisa 2. näiteid kiigesüsteemidest ja haljastusest
Marili Kotsulim
Õigusteenistuse vanemjurist linnasekretäri ülesannetes