Asi: Foorumteatri etendus: Minu head suhted

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-15-0130
Menetlev üksus: Lille Maja
Vastutav töötaja: Hele Riit
Teised töötajad: Helje Jõgi
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Foorumteatri etendus: Minu head suhted
Registreeritud: 03.11.2015

Projekt






Lühikokkuvõte


Foorumteatri etendustega põhikoolides soovime teadvustada 6. - 7. klassi õpilastele, mis on kiusamine ja leida konfliktide lahendamiseks, kiusamise vähendamiseks erinevaid teid ja meetodeid. Soovime hoolitseda õpilaste vaimse tervise eest. Soovime, et õpilased teadvustavad, et nende head suhted on nende endi kätes ja foorumil saavad kõik väljendada enda häid tehnikaid ja nippe suhete loomiseks, hoidmiseks ja arendamiseks.
Foorumteater on osalusteater, mis loob väljakutsetega toimetulemiseks nii üksikisikut kui ka gruppi abistavaid strateegiaid.


Eesmärgid


Õpetada sotsiaalseid oskusi Tartu linna 6.-7.klassi õpilastele: kuidas suhelda, kuidas hoida suhteid ja miks head suhted on olulised läbi foorumteatri.


Tegevused


2.november – etenduse ettevalmistav seminar ja läbimäng tervishoiuosakonna juhatajale.

Tegevuste üksikasjalik kirjeldus etappide kaupa.
Esimene etapp: Oktoobri lõpus formuleeritakse foorumgrupp – Tartu noortekeskuse Lille Maja noorsootöötajad.
2.novembril toimub seminar, kus saame foorumloole sisendit Tartu Tervishoiuosakonnalt ja loome lavastuse.
Lavastus on ennekõike näidendi vormis provokatiivne küsimus, mis võimaldab Boali kirjelduse kohaselt uurida teisi isikuid, teisi viise ja võimalikke strateegiaid, et selles olukorras omandada teistsugune käitumismall. Ennekõike tuleb leida sundolukorras tegutsemiseks isiklikku jõudu, et seeläbi rõhutusest vabaneda. See on see, mida foorumteater teeb – probleemist kujundskulptuuride, liikumatute piltide loomine, nende uurimine ja lahtimõtestamine, ning seejärel võimalike liikumissuundade ning lahenduste leidmine. Kujundite teater kasutab inimese keha vahendina tunnete, mõtete ja suhete väljendamiseks.

Teine etapp: foorumloo õppimine ja lavastuse lihvimine novembri esimesel ja teisel nädalal.
Kolmas etapp: etendused koolides nov. - detsember 2015 ja see näeb välja järgnevalt:
Enamasti väga vabas, lustakas ja kõiki kaasahaaravas mängulises vormis. Kõigepealt näitlejad mängivad foorumloo, mis esitatakse lühistseenidena või ka liikumatute piltide elluäratamise vormis, seda juhatab foorumteatri juht ja etenduse läbiviija Jokker. Kui hakatakse seda teist korda läbi mängima, on igaühel pealtvaatajaist õigus sekkuda, näiteks suvalisel hetkel hüüda „Stopp!” ja etendus peatada, et pakkuda välja oma vaatenurk või vahetada näitlejaga kohad, et stseeni muuta.

Tegevuse võib peatada ka Jokker, pöördudes pealtvaatajate poole palvega olukorrale lahendusi pakkuda. Seda võetakse enamasti vastu väga lõbusa mänguna. Eesmärk seevastu on väga tõsine: liikuda suurema vabanemise ja õigluse poole. Et inimesed, kes tunnevad end rõhutuna, olgu siis perekonnas, grupis või ühiskonnas, õpiksid mis tahes olukorras tegema valikuid, haarama oma elu ohjad iseenese kätte, et nad leiaksid selleks endas jõudu ja julgust.
Vahel on küsimus, et kas publik on passiivne pealtvaataja. Ei ole. Foorumteater näeb ette, et publik on etenduse osa.
Järgmine küsimus on veel see, et kas pealtvaatajail on õigus protestida väljapakutud lahenduste või arenguteede vastu?
Jah on küll ja see ongi asja mõte – ärgitada vaidlust, dialoogi. Kõigil osalejail on võrdne õigus, võim jaguneb ühtlaselt. Jokkeri osa on üksnes vahendada, hoida toimuv teatri raames. Ta annab võimaluse tulla kellelgi publiku hulgast lavale asendama rõhutut (peategelast), et näidata, kuidas nemad tema asemel selles parajasti mängitavas konfliktolukorras toimiksid. Ja jälgida, et keegi ei võtaks laval rõhuja rolli, ei identifitseeriks end temaga. Sest siis tekib kiusatus kujutada rõhujat kui iseenesest kena inimest, see aga ei vii olukorra lahenduseni, kuna rõhutule ei ole see elus nii lihtne. Etenduse eesmärk ei ole jõuda ühe õige lahenduseni, vaid leida ja arutleda paljude erinevate lahendusviiside ning inimeste käitumise üle muutuvates situatsioonides. Suurendada sallivust ja saada üldse teadlikuks, mis on kiusamine ja et igal ühel on võimalus elada õnnelikku elu.
Iga üks on oma õnne sepp ja oma suhete looja ja hoidja.


Tulemused


1) Noored, kes osalevad foorumteatris muutuvad lahenduskesksemaks, sallivamaks ja hoolivamaks. Teavad ja oskavad märgata kiusamist ning küsida abi ja anda abi.
2) Foorumteatri meetodist saavad teadlikumaks koolide õpetajad.
3) Kokku oleme külastanud 25 erinevat kooli.


Maksumus


4 126 EUR

Tartu kohustused


2 563 EUR

Toetus


1 563 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Tartu Linnavalitsuse tervishoiu osakond

Millise programmi / meetme raames


Ennetustöö

Juhtpartner


Lille Maja

Partnerid


Tartu LV tervishoiuosakond

Juht


Hele Riit

Algus- ja lõpptähtaeg


03.11.2015 - 31.12.2015

Osakond


KO allasutus

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord