Asi: "Eestlased Siberis 1940-60" .Funktsionaalse prototüübi loomine.

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-15-0110
Menetlev üksus: Tartu Linnamuuseum
Vastutav töötaja: Kaie Jeeser
Teised töötajad: Helje Jõgi; Kaie Jeeser
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: "Eestlased Siberis 1940-60" .Funktsionaalse prototüübi loomine.
Registreeritud: 08.09.2015

Projekt






Lühikokkuvõte


Projekti „Eestlased Siberis 1940-1960“ eesmärk luua funktsionaalne prototüüp lugude jutustamiseks interaktiivselt (digital storytelling) kasutades MuIS andmeid.

Suurel osal Eesti peredel on suguvõsas mõni inimene saadetud Siberi vangilaagrisse või asumisele. Muuseumid omavad ainulaadset võimalust avada see periood toetudes reaalsetele esemetele, luues nii palju laiema ja mitmetahulisema pildi sellest ajast ja inimestest selles, kui seda suudab vaid trükisõna.

Vajadus

Olulise osa oma tegevusest panustavad muuseumid andmete sisestamisse muuseumide andmekogus MuIS.
Mass-sisestamise lahendustest tingituna on andmete kvaliteet kesine ja museaalide kirjeldused on süsteemis puudulikud. Samuti pole andmete lisamise ja parandamise tempo piisav. Teisalt on olnud probleem teadurite ja kuraatorite kaasamisega andmesisestusse ja teabe loomisse ning korrastamise protsessi. Üheks oluliseks põhjuseks on kindlasti see, et MuIS ei paku võimalusi andmete taaskasutamiseks. Tänase päevani on MuISi andmeid kasutatud vaid Europeanas, mis pole eestikeelse informatsiooni kanalina kõige otstarbekam. Üks meetod, mis aitab kindlasti kaasa nii laialdasemale kasutamisele, kvaliteedi kontrollile ja vastutustundlikumale andmete sisestamisele MuISis, on andmete taaskasutamine teistes seotud rakendustes, mis on mõeldud MuISis oleva teabe uuel viisil esitamiseks kasutades standardseid tehnilisi lahendusi.

Süsteemi jätkusuutlikuse ja kättesaadavuse osas on oluline suurendada MuISi kasutatavust nii muuseumisiseselt kui ka laiema avalikkuse poolt. MuISi kasutajatena näeme lahendusena andmete kvaliteedi parendamist, andmete taaskasutamise meetodite valiku laiendamist ning avaliku huvi suurendamist.


Eesmärgid


Väljatöötatava lahenduse eesmärk on pakkuda põnevat väljundit kogutud teadmistele läbi mängulise lähenemise (edutainment) ajaloosündmuste esitamisel. Projekt on suunatud laiemale auditooriumile kui seda on professionaalidele mõeldud MuIS. Lahendus on läbi andmevahetusliidese seotud MuISiga, kuid eraldiseisev olemasolevast infosüsteemist.

Museaalide ja nendega seotud lugude edastamise üheks olulisemaks lahenduse osaks on interaktiivne kaart „Eestlased Siberis 1940- 1960“ - funktsionaalne prototüüp, kus on seotud ajatelg, geograafiline kaart, museaal, isik ja sündmus. Esitades interaktiivse lahenduse abil materjali, seotuna konkreetse koha, isiku ja museaalidega, saab iga huviline ise luua endale ettekujutuse toimunust ja anda tagasisidet. Selline kaasamine loob võimaluse kogukonna abil korrastada ja koguda uut teavet.

Plaanitav lahendus aitab oluliselt tõsta muuseumi andmete kvaliteeti ja nende usaldusväärsust, samuti näituste ja kogude üldist nähtavust.

Interaktiivne lugude jutustamine on laialdaselt levinud muuseumite õppeprogrammides, lasteaedades ja õpilaste ning tudengite haridusprogrammides.



Tegevused


- Kavandatud tegevused:
• Muuseumid korrastavad andmesisestuse ja lepivad kokku nõuetes, st. töötatakse välja täpsem andmesisestusmudel.
• Teemaga seotud isikunimede ja kohanimede kirjapilt korrastatakse, määratletakse geograafilise koha täpsuse aste.
• Vastava teemalise ajaloosündmuse sõnastiku loomine.
• Andmesisestus analüüsitakse kuraatorite poolt.
• Museaalide valik, museaalide kirjeldamine MuISis, vajadusel lisalugude kirjutamine.
• Vajadusel täiendavate kujutiste loomine museaalile.
• Funktsionaalse prototüübi loomine, sh kaardirakenduse loomine.
• Ülekantud andmete kontroll ja funktsionaalse prototüübi testimine.



Tulemused


Projekti mõju:
Projekt on kasulik MuIS üldisele arengule, sest testib MuIS andmesisestusmudelit ja andmete edastamise valmisolekut. Kõik projekti edukat läbiviimist takistavad tegurid MuISis ja/või paremat taaskasutamist pakkuvad ettepanekud edastatakse jooksvalt Kultuuriministeeriumi spetsialisti(de)le ja süsteemi arendajale. Oluline käesoleva projekti juures on, et lahendus (funktsionaalne prototüüp) põhineb juba sisestatud andmete kasutamisel. Töö efektiivsuse tagaks korra sisestatud andmete taaskasutavatus.


Maksumus


12 369 EUR

Tartu kohustused


3 999 EUR

Toetus


6 800 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Kultuuriministeerium

Millise programmi / meetme raames


Muuseumide arendamine

Juhtpartner


Tartu Linnamuuseum

Partnerid


Eesti Spordimuuseum

Juht


Kaie Jeeser

Algus- ja lõpptähtaeg


08.09.2015 - 31.03.2016

Osakond


KO allasutus

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord