Asi: KGB kongide muuseumi ülekuulamiste tuba

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-14-0095
Menetlev üksus: Tartu Linnamuuseum
Vastutav töötaja: Marge Rennit
Teised töötajad: Helje Jõgi; Indrek Hallik
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: KGB kongide muuseumi ülekuulamiste tuba
Registreeritud: 02.10.2014

Projekt






Lühikokkuvõte



Eesti on 50 aasta jooksul üle elanud 3 okupatsiooni: esimene Nõukogude okupatsioon 1940-41, Saksa okupatsioon 1941–1944 ja teine Nõukogude okupatsioon 1944-1991. Tartu Linnamuuseum rajati 1955. aastal linna ja ka üldajalooga seotud esemete kogumiseks, uurimiseks ja rahvale esitlemiseks. Üks muuseumi haru – KGB kongide muuseum, mis avati 2001. aastal Ameerika Eesti Fondi abiga, asub nn Hallis majas, kus 1940.-1950. aastatel tegutses NKVD. Keldrikorrusel asus eeluurimisvangla.

Tänapäeval on kongidega keldrikorrus külastajatele avatud. Osad kongid, kartserid ja koridor on taastatud esialgsel kujul. Ekspositsioon annab ülevaate Eesti vastupanuvõitluse ajaloost ja kommunistliku režiimi kuritegudest. KGB kongide muuseumi peamisteks eesmärkideks on ohvrite mälestuse elushoidmine ning ajalooliselt sünge, kuid siiski olulise paiga säilitamine tulevaste põlvede tarbeks.




Eesmärgid


Projekti eesmärk on säilitada oluline osa Euroopa ajaloolisest mälust, anda kodanikele parem ülevaade toimunust ja ühtlasi ka võimalus sellest õppida. Kui olla täpsem, siis projekti eesmärgiks on näituse täiustamine ülekuulamiste toa ehitamisega, et kasutada muuseumi potentsiaali mäluasutusena. Projekti peamised sihtgrupid on vanemate astmete õpilased, tudengid, ajaloohuvilised ja tsiviilühiskonna organisatsioonid. Kogutud mälestuste ja andmete põhjal valmib gümnaasiumidele suunatud muuseumitund. See omakorda aitab arendada muuseumi koostööd ajalooõpetajate ja koolidega.

Ülekuulamiste tuba täidaks olulise lünga ekspositsioonis. Ühtlasi muudaks see muuseumi külastajatele atraktiivsemaks, pakkudes külastajatele suuremat õppimisvõimalust.

Eesti inimesed usuvad rahulikku eksistentsi, mis tugineb ühistele väärtushinnangutele. Totalitaarsed režiimid on inimõigusi ja -väärikust alati jalge alla trampinud. Seetõttu on tänapäeval, mil kohutavate hirmutegude tunnistajad on Läänemaailmas kaduv nähtus ja nii mõneski riigis on toimumas rahutuks tegevad protsessid, ajaloolise mälu säilitamine ohvrite mälestuste läbi vajalikum kui kunagi varem.

Rahvast informeeritakse projektist läbi Linnamuuseumi kodulehe ja kohaliku meedia.

Projekti tulemit saab hinnata suurenenud külastjate ja ekskursioonide arvu, muuseumitundide tellimissageduse ja positiivse meediakajastuse kaudu.


Tegevused


Taotluse esitaja – Tartu Linnamuuseum – vastutab projekti koordineerimise ja planeeritud tegevuste täideviimise eest. Muuseumi direktoril (Merike Toomas) on õigus allkirjastada ametlikke dokumente, teha rahaliselt siduvaid lepinguid ja esindada taotluse esitajat. Projekti koordinaator (Indrek Hallik) on vastutav projekti täideviimise sisulise poole ja meediakajastuse eest. Ta kogub hinnapakkumisi ning lävib sihtgruppidega. Projekti edukamaks läbiviimiseks kasutatakse vajadusel konsultandi(-tide) abi.


Tulemused





Maksumus


3 394 EUR

Tartu kohustused



Toetus


3 394 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Ameerika Eesti Fond

Millise programmi / meetme raames



Juhtpartner


Tartu Linnamuuseum

Partnerid



Juht


Merike Toomas

Algus- ja lõpptähtaeg


02.10.2014 - 01.05.2015

Osakond


KO allasutus

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord