Asi: Foorumteatri etendused koolides ja noortekates

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-14-0074
Menetlev üksus: Lille Maja
Vastutav töötaja: Hele Riit-Vällik
Teised töötajad: Liina Hunt
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Foorumteatri etendused koolides ja noortekates
Registreeritud: 06.08.2014

Projekt






Lühikokkuvõte


Noortekeskus Lille Maja tegevuskava näeb ette kooli ja noortekeskuse koostöö suurendamist ja noortele sotsiaalsete oskuste õpetamist läbi osalusteatri. Foorumteater on üks osalusteatri vorme.
Foorumtetriga soovime noorte seas vähendada kiusamist ja tõsta teadlikkust, mis on kiusamine ning ärgitada noori mõtlema, kuidas kiusamisega hakkama saada ja kuidas ennast kehtestada ilma vägivallata. Valisime sellise vormi kuna Foorumteater on oma olemuselt draamavorm, mis ajendab provotseerival viisil olukorrast aru saama ja õppima leidma lahendusi. Foorumteater on saanud alguse Brasiiliast, selle algatas 1960. aastatel näitleja Augusto Boal, kes tahtis asendada traditsioonilise teatrimonoloogi dialoogiga lava ja saali vahel. Tema kontseptsiooni kohaselt on dialoog kogu inimsuhtluse liikumapanev jõud, seda igatsevad kõik ja kõik on selleks ka suutelised.


Eesmärgid


Foorumteatri etendustega põhikoolides soovime teadvustada 6. - 8. klassi õpilastele, mis on kiusamine ja leida konfliktide lahendamiseks, kiusamise vähendamiseks erinevaid teid ja meetodeid. Soovime hoolitseda õpilaste vaimse tervise eest.
Foorumteater on osalusteater, mis loob väljakutsetega toimetulemiseks nii üksikisikut kui ka gruppi abistavaid strateegiaid.


Tegevused


Esimene etapp: Augustis formuleeritakse foorumgrupp, kuhu saavad ja võivad kuuluda nii noorsootöötajad kui ka noored. Praegu tegutseb Tartu linna noorsootöötajate foorumgrupp kuhu kutsume noori. Augustis võtame ühendust koolidega ja küsime foorumloole sisendit.
Kogu materjal seisneb kohapeal osalejate läbielatus, põhineb tõestisündinud lugudel isiksuse või kogukonna konfliktidest ja nende lahendamisest. Iga lavastus on ennekõike näidendi vormis provokatiivne küsimus, mis võimaldab Boali kirjelduse kohaselt uurida teisi isikuid, teisi viise ja võimalikke strateegiaid, et selles olukorras omandada teistsugune käitumismall. Ennekõike tuleb leida sundolukorras tegutsemiseks isiklikku jõudu, et seeläbi rõhutusest vabaneda. See on see, mida foorumteater teeb – probleemist kujundskulptuuride, liikumatute piltide loomine, nende uurimine ja lahtimõtestamine, ning seejärel võimalike liikumissuundade ning lahenduste leidmine. Kujundite teater kasutab inimese keha vahendina tunnete, mõtete ja suhete väljendamiseks.
Teine etapp: foorumloo õppimine septembri algul
Kolmas etapp: etendused koolides ja see näeb välja järgnevalt:
Enamasti väga vabas, lustakas ja kõiki kaasahaaravas mängulises vormis. Kõigepealt räägib keegi oma loo – noorte seas on levinud näiteks sotsiaalse tõrjutuse teema –, mis esitatakse lühistseenidena või ka liikumatute piltide elluäratamise vormis, seda juhatab foorumteatri juht ja etenduse läbiviija Jokker. Kui hakatakse seda teist korda läbi mängima, on igaühel pealtvaatajaist õigus sekkuda, näiteks suvalisel hetkel hüüda „Stopp!” ja etendus peatada, et pakkuda välja oma vaatenurk või vahetada näitlejaga kohad, et stseeni muuta. Tegevuse võib peatada ka Jokker, pöördudes pealtvaatajate poole palvega olukorrale lahendusi pakkuda. Seda võetakse enamasti vastu väga lõbusa mänguna. Eesmärk seevastu on väga tõsine: liikuda suurema vabanemise ja õigluse poole. Et inimesed, kes tunnevad end rõhutuna, olgu siis perekonnas, grupis või ühiskonnas, õpiksid mis tahes olukorras tegema valikuid, haarama oma elu ohjad iseenese kätte, et nad leiaksid selleks endas jõudu ja julgust.


Tulemused


1. Oodatav mõju sihtrühmadele: milliste projektis osalejate võtmepädevuste arengut projekt toetab?
Noored, kes osalevad foorumteatris muutuvad lahenduskesksemaks, sallivamaks ja hoolivamaks. Teavad ja oskavad märgata kiusamist ning küsida abi ja anda abi.
2. Projekti väljundid (näiteks: meediakajastused, reklaam, koosolekud, üritused, dokumendid, laste käsitöö, veebileht jm):
Ürituse koduleht Lille Maja veebilehel. Reklaam Tartu Kultuuriaknas, Lille Maja Facebook-i lehel. Teeme ka lisaks taevitustööd koolidirektorite listis..
3. Foorumteatri meetodist saavad teadlikumaks ka koolide õpetajad ja 850 õpilast. Kokku oleme külastanud 18 erinevat kooli ja 6 erinevat noortekeskust.


Maksumus


1 503 EUR

Tartu kohustused


650 EUR

Toetus


853 EUR

Kellele taotlus esitatakse


Tartumaa ANK projektikonkurss 2014

Millise programmi / meetme raames


Tartu Maakonna avatud noortekeskuste projektikonkurss

Juhtpartner


Lille Maja

Partnerid



Juht


Tormi Tuuling

Algus- ja lõpptähtaeg


18.08.2014 - 28.11.2014

Osakond


KO allasutus

Projekti kodulehekülg



Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord