Asi: Eesti tööriistatootjate klastri eelprojekt

Seisund: Lõpetatud
Asja number: VP-08-0143
Menetlev üksus: Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakond
Vastutav töötaja: Kaili Ojamets
Sari: 19-2 Välisprojektidega seotud dokumendid (s.h. projektitaotlused- ja muudatused, väljamaksetaotlused, aruanded, hankedokumendid ja kirjavahetus)
Viide: Kirjavahetuse toimik
Teema: Eesti tööriistatootjate klastri eelprojekt
Registreeritud: 09.10.2008

Projekt






Lühikokkuvõte


Käesolev projekt omab varasemalt läbiviidud Phare CBC SPF klastriarenduse projektide INNOCLUS I ja INNOCLUS tulemuste näol olulist sisendit. Tallinna klastriprogramm viitab spetsiaaltööriistatootjate klastrialgatusele ja määratleb, et antud kooslus on juba nn kasvufaasis: käivitusprotsessid läbi projektide on algatatud, üldvisioon edasiseks loodud. Kuna tööriistade tootmine on masinatööstussektori üks arenenumaid ja innovaatilisemaid valdkondi ning kuna tööriistu kasutavad teised ettevõtted oma toodete valmistamiseks, kehtivad tööriistadele üliranged kvaliteedi-, töökindluse-, käsitlemismugavuse, vastupidavuse, väljanägemise ning muud sellealased nõuded. Keerulisteks toodeteks peetakse harus stantse ja pressvorme. Eestis on nende valmistamisel pikaajalised kogemused ning tänasel päeval 80-90 % toodangust eksporditakse.Tööriistatootjate puhul on reaalselt välja kujunenud nii vajadused kui ka võimalused reaalseks klastriarenduseks, huvi on eelkõige ettevõtete endi poolel. Läbi eelnimetatud klastriarenduse projektide võeti esimesena Eestis vastutusrikas roll: projektide põhieesmärk seisnes masina-, metalli- ja aparaaditööstuse ettevõtete läbilöögi- ja konkurentsivõime tugevdamises ning majandusarengu stimuleerimises läbi võrgustike / klastrite arenduse tööstusharus, aga ka innovatiivsete meetmete rakendamise kaudu uuenenud Euroopa majanduskeskkonnas. Ettevõtete koostöö olemusest ülevaate saamiseks uuriti iga partneri keskselt alljärgnevaid koostööd iseloomustavaid parameetreid: kontaktide arv aastas, infovahetuse liik, koostöö olemus, koostöö/suhtluse osatähtsus ajas, hinnang koostööle, kontakti algataja, arvamus koostöö edendamise osas, peamised takistused koostöö edendamisel, hinnang sihtotstarbeliste koostöövõrkude edendamise osas. Samas analüüsiti ka integartsiooniklastrite olemust ja edasisi arenguvõimalusi.


Eesmärgid





Tegevused


Antud projekt keskendub järgmistele omavahel loogilises seoses olevate tegevuste läbiviimisele: 1. Tööstusklastri võimalike partnerite ja üldstruktuuri defineerimine. 2.Ühishuvide kaardistamine ja koostöövõimaluste uurimine. 3. Olemasolevate tööriistatootmisklastritega tutvumine Euroopas (õppereis Portugalis ja Eestis). 4. Tööriistatootmise klastri võimaliku struktuuri, tegevuskontseptsiooni, juriidilise vormi ja partnerite ülesannete defineerimine. 5. Partnerite edasise ühise arengustrateegia väljatöötamine. 6. Antud klastrikontseptsiooni tutvustamine võimalikele uutele partneritele (loomaks eeldused edasiseks integratsiooniks nii sektori siseselt kui ka sektorite vaheliselt). 7. Lõpuseminari korraldamine Eestis.


Tulemused


Käesoleva projekti tegevuste tulemusena on: 1. Kaardistatud tööstusklastri võimalikud partnerid ja klastri üldstruktuur. 2. Läbi on viidud ühishuvide kaardistus ja koostöövõimaluste uuring, mille sisendinfoks on tööriistatootmise ettevõtete olemus, protsessid, kasutatavad seadmed. 3. Tutvutud on olemasolevate edukate tööriistaklastritega Eestis ja Portugalis. 4. Läbi on viidud rahvusvahelistumise võimaluste analüüs. 5. Kujundatud on tööriistaklastri võimalik struktuur, tegevuskontseptsioon, defineeritud on juriidiline vorm ja partnerite ülesanded. 6. Välja on töötatud partnerite edasine koostööstrateegia. 7. Loodud klastri kontseptsiooni on tutvustatud võimalikele uutele partneritele. 8. Korraldatud projekti lõpuseminar Eestis.


Maksumus


500 000 kr

Tartu kohustused


50 000 kr

Toetus


450 000 kr

Kellele taotlus esitatakse


EAS

Millise programmi / meetme raames


Klastriarendamise programm

Juhtpartner


Eesti Spetsiaaltööriistatootjate Assotsiatsioon - ESTA

Partnerid


Tartu linn, Tallinn Eesti Masinatööstuse Liit, ettevõtjad

Juht


Kaili Ojamets

Algus- ja lõpptähtaeg


01.01.2009 - 30.06.2009

Osakond


EVO

Projekti lõpetamise põhjus


Edukalt lõpetatud

Show details for Asja sisukordAsja sisukord
Hide details for Asja sisukordAsja sisukord